מאמרים

 

על נשים
במסעה של כל אשה לעיצוב זהותה הנשית, היא נפגשת עם מסרים סמויים וגלויים שקיבלה בילדותה מהוריה, מוריה והסביבה החברתית בה גדלה. תופעה זו נושאת את השם "העברה בין דורית" והיא מהווה את כל אותם דפוסי התנהגות, תפיסות עולם, תחושות פנימיות וניואנסים של שפת גוף אשר ספגה כל אשה בילדותה והוטבעו בה כחלק בלתי נפרד מאישיותה. לדפוסים אלה השפעה רבה על התנהגותה, תפיסת תפקידה בחברה ובמשפחה וסופם שהם נטמעים בנפשה של כל אחת והולכים עימה כל ימי חייה.
 
 

הקול הפנימי

אבני הדרך של חיינו כנשים מפגישות אותנו עם דרכי חשיבה ומוסכמות חברתיות אשר חונכנו אליהן והן טמונות בנו כאבני יסוד חקוקות בסלע שקשה עד מאוד לנפצו. במהלך המפגשים שאני עורכת עם נשים פגשתי נשים אשר היו נתונות לשטיפת מוח שכוונה לכך שעליהן להעמיד בראש את טובת כולם ואת צרכי האחרים לפני צרכיהן שלהן, וזאת על מנת להיות "ילדות טובות", "בנות זוג טובות", "אמהות טובות" וכו'.

להמשך

מעגל נשים

מעגל נשים מהווה מקום של מפגש בו נפתחת האפשרות לספר את הסיפור האישי ופרטי החוויות של כל אחת ובכך לפגוש את עצמה באמצעות השאלות העולות במעגל והנשים הנוכחות בו ויושבות מולה. נפתח פתח להתוודעות אל נבכי הנפש הכלואים ללא יכולת ביטוי והוצאתם לאור בדרך חופשית שאינה גוררת אחריה שיפוטיות, או דעה קדומה.
 

להמשך

הרחקת רע מחיי

התוודעות לכוחותינו הפנימיים וגיבוש אותה תפיסה עצמית חיובית תגרום לנו לחשוש פחות מאותם אנשים מרעילים המאיימים למצוץ את דמנו. בטחון בצדקת דרכנו יקנה לנו את היכולת להתעלם מדבריו ההרסניים של אותו אדם שלילי, להתייחס אליהם כאל שטויות הנאמרות בכוונת זדון ולהבחין בשיטתיות המלווה את דרכי פעולתו השליליות. כך נוכל להציב גבולות ברורים, נלמד לפעול על פי ראות עיננו ולא "ניפול" לכל אותן תחושות אשמה שמנסים לנטוע בנו.

להמשך

מילים פוצעות

 

נשים רבות החיות בצל אלימות מבן זוגן מוצאות עצמן מתקשות להגדיר האם זו אלימות? את המכה או הסימן הכחול קל לזהות והגדרתו הינה בלתי נמנעת אך מה עם האלימות הנפשית, רגשית? אלימות מסוג זה אינה מלווה בהתנהגות פיסית אלימה אלא מהווה התערבות של אדם אחד בעולמו הפנימי והרגשי של אדם אחר, כלומר מחשבותיו רגשותיו ותכונותיו האישיות. במקרה זה מתקשות יותר נשים לזהות האם המערכת בה הן חיות אכן אלימה ועל כן נשאבות ללא שליטה למצבי אלימות חוזרים ונשים המשפיעים על חייהן מבלי שהן מודעות לכך.
 

להמשך  

    

 

למאמרים בנושא אמהות וקריירה   

 
 

 

           

 

 

                          

 

 

 

nashim.sadnaot@gmail.com עטרת סנפיר תואר שני, לימודי נשים בשילוב אומנויות טל. 052-2619266 אימייל