על נשים

במסעה של כל אשה לעיצוב זהותה הנשית, היא נפגשת עם מסרים סמויים וגלויים שקיבלה בילדותה מהוריה, מוריה והסביבה החברתית בה גדלה. תופעה זו נושאת את השם "העברה בין דורית" והיא מהווה את כל אותם דפוסי התנהגות, תפיסות עולם, תחושות פנימיות וניואנסים של שפת גוף אשר ספגה כל אשה בילדותה והוטבעו בה כחלק בלתי נפרד מאישיותה. לדפוסים אלה השפעה רבה על התנהגותה, תפיסת תפקידה בחברה ובמשפחה וסופם שהם נטמעים בנפשה של כל אחת והולכים עימה כל ימי חייה.

בספרן "מה נשים רוצות?" טוענות החוקרות אורבך ואייכנבאום כי בהתאם לנתיב המין הסטריאוטיפי המוטל על בנות הן גדלות ומתחנכות להיות מתוקות, נעימות, מעט חסרות ישע ומקבלות. הן לומדות להחניק ולמתן את השאיפות שלהן לעצמאות ולביטוי עצמי, הן מחונכות לחכות ולחיות באופן ארעי עד שיבוא הגבר הנכון. אינן מקבלות חיזוקים העוסקים בעיצוב החיים שיתאימו להן וישקפו את אישיותן, ובמקום כך מחונכות להיות תלויות בצורת חייו של גבר העתיד שלהן.


הנדריקס דיבר על כך שהדרך בה גדלים ילדים שוזרת בתוכה פגיעות שפוגעים בהם ההורים שלא במודע תוך שהם מעבירים אליהם את פגיעות ילדותם שלהם. הורים מפצים במידה יתרה על מה שלא קיבלו מהוריהם כילדים או יוצרים מחדש מבלי דעת את אותם מצבים מכאיבים. הורינו שהיו בעלי כוונות טובות, וניסו ללמדנו את דרכנו בעולם וכיצד להסתדר עם אחרים, במקרים רבים העבירו אלינו מסר כללי מדכא. לא אחת היו מחשבות שנאסר עלינו לחשוב, רגשות שנאסר עלינו להרגיש, מעשים טבעיים שנאסר עלינו לעשות והיו בנו יכולות וכישורים, שנאלצנו להתכחש אליהם. באלפי דרכים גלויות וסמויות העבירו אלינו הורינו את המסר, שהם רואים בעין יפה רק תכונות מסוימות שלנו, ובכך אמרו לנו כי לא נוכל לשמור על שלמותנו ולהתקיים בתרבותנו.

בדרך זו לומדת כל אשה לפתח לעצמה מערכת אמונות וערכים משל עצמה על העולם. מערכת אמונות השזורים בה מסרים הנוגעים לתחומי חייה השונים כמו למשל:

היחס למושג היופי, אצל רבות הופך היופי למושג מרכזי בחייהן המושך אותן לרצות להשאר יפות ולשמר את צעירותן בכל מחיר.

היחס כלפי מערכות יחסים. האמונה של נשים כי טיבם של מערכות יחסים יקבע את אושרן. מה שגורם להן לשאוף למערכות יחסים טובות, אהבה והערכה ועל מנת להשיג זאת עליהן להענות תמיד לצרכיהם של אחרים.

היחס למהות הנשית הנקבעת על פי עובדת קיומו של גבר לצידך. האמונה של נשים כי ללא אהבת גבר אינן שלמות, גורמת להן לרצות בכל מחיר אהבה זו, גם אם זו דורשת את בלימת שאיפותיהן האישיות, הצנעת כישוריהן ויכולת הביטוי שלהן, על מנת לאפשר לגבר שלהן להיות במרכז ולהמנע ממצב בו הן מואשמות בחוסר נשיות.

היחס אל נושא האמהות אמונתן של נשים כי להיות "אמא טובה" משמעה "להיות תמיד שם". וכך הן מדכאות את זכויותיהן הטבעיות להיות אדם ולא רק אם, לתכנן את זמנן גם לעצמן, ומשתדלות להשאר בתחום תפקידן כאם ולא לחרוג ממנו גם במחיר אובדן שאיפותיהן ובלבד שלא תואשמנה באמהות שאינה טובה דיה.


לדוגמאות אלה, שהן רק חלק קטן ממה שלומדת אשה בתהליך ההעברה הבין דורית, ממה שציפו ממנה וממה שלמדה לצפות מעצמה, מתלווים שלל חוקים וערכים שספגה בילדותה, הקובעים לגביה בצורה שרירותית את דרך ההתנהגות "ההולמת" ומה "נכון"
להרגיש. כאשר אשה פועלת על פי מסרים וחוקים אלה היא מובילה עצמה למלכודת של התנהגות פסיבית המאפשרת לאנשים הקרובים אליה לנהל את חייה או לחילופין להתנהגות אגרסיבית וכפייתית בה היא מנהלת את חייה בהגזמה ומבצעת דברים שמעבר לכבודה ובריאותה הנפשית על מנת למרוד ולהשיג את מבוקשה.


מסעה של אשה לגיבוש ועיצוב זהותה כרוך בהכרה שהאמונות הפנימיות האינטימיות של כל אחת מעוגנות באותם מסרים שנספגו בילדותה מהוריה, ממשפחתה ובמערכת החברתית בה גדלה. הכרה זו עשויה לסייע לכל אחת להתבונן אל תוך עולמה הפנימי ולבחון עד כמה מסרים וערכים אלה מנהלים את חייה היום, בנוקשות ובחוסר מתן בחירה חופשית. ועד כמה היא מסוגלת לחזור ולבחור עבור עצמה את מה שמתאים לה היום ולחיות את חייה על פי אמונתה ובחירתה האישית.

גולד מתארת את תהליך בנית חיינו העצמאיים כתהליך בו אנו מציבים אתגר למיתוסים המשפחתיים שלנו ולתפקידים שיועדו לנו ולכל הכללים שלמדנו בילדותנו. לטענתה היציאה מהבית תהפך למציאות רגשית רק כאשר נפסיק לראות את הדברים מבעד לעיני הורנו.

בספרה "אשה בזכות עצמה" טוענת נרדי כי אם את אשה הערה לתמורות המתרחשות בעולמנו, מכבדת את תחושותיך הניעורות מתרדמתן ורוצה אחרת- את עשויה למצוא עצמך, כמו מליוני נשים בעולם, מחפשת "פתרון לשלום" בין ערך ההקרבה העצמית לבין ערך הדאגה לצרכייך האישיים ודרישותייך לשוויון הוגנות ותלות הדדית עם משפחתך ובן זוגך.


כאשר את מבטאת את רגשותיך ואת עמדותיך בפשטות וביושר, מנהלת משא ומתן על המגיע לך, את מתנסה בתחושות שליטה על חייך ובעולה של אחריות עליהם. אינך יכולה עוד להתחמק כמו שאולי עשית בעבר ולאמר: "בעלי לא מרשה לי", "הבוס לא מקדם אותי", ו"הוא לא יבין אם אומר לו"... את לומדת לקחת סיכונים, להבין כי האחריות לתוצאות של פעולותיך מוטלות עליך בלבד. בהתחלה זה מפחיד אבל כאשר תתרגלי, תחושי בעוצמה ההולכת וצומחת בתוכך ותלמדי לשלם באהבה את המחיר. היוזמה שתגלי והכרתך בהשגיך ובזכויותיך ישפיעו באופן ממשי על מקומך במערכת הזוגית המשפחתית והחברתית.
אני מזמינה אותך לצאת למסע,
ובהצלחה.
 
 
 
 
 

תהליך העצמה אישית          סדנאות לנשים

nashim.sadnaot@gmail.com עטרת סנפיר תואר שני, לימודי נשים בשילוב אומנויות טל. 052-2619266 אימייל