הקול הפנימי

אבני הדרך של חיינו כנשים מפגישות אותנו עם דרכי חשיבה ומוסכמות חברתיות אשר חונכנו אליהן והן טמונות בנו כאבני יסוד חקוקות בסלע שקשה עד מאוד לנפצו. במהלך המפגשים שאני עורכת עם נשים פגשתי נשים אשר היו נתונות לשטיפת מוח שכוונה לכך שעליהן להעמיד בראש את טובת כולם ואת צרכי האחרים לפני צרכיהן שלהן, וזאת על מנת להיות "ילדות טובות", "בנות זוג טובות", "אמהות טובות" וכו'.

נשים רבות מתרעמות על כך שהן מרגישות מוכרחות לתת שרותים לאחרים מתוך חובה, אין להן זמן חופשי והן חיות את חייהן תוך מילוי הדרישות של מה שעליהן להיות ולא של מה שהן רוצות להיות. רבות חשות מותשות, קרועות בין העבודה מחוץ לבית לזו שבתוכו, מקריבות עצמן תוך שהן מחלישות עצמן לדעת.

נשים נשואות רבות חשות עצמן בודדות מאוד משום שהן מרגישות כי הבחירה נשללת מהן וכי ויתרו על כוחן. נשים אלה מחפשות אצל הגבר את כל התשובות במקום לחפשן בתוכן פנימה. בגלל הדרך שבה מחונכות חלק גדול מהנשים להיות הדואגות המטפלות, לשים את צרכי האחרים לפני צרכיהן שלהן, מתפתחות בהן תחושות של חוסר כבוד והכרה בערכן העצמי. רבות מפתחות פחדי נטישה חמורים המתבטאים בפחד מאובדן ומהיעדר בטחון משום שלא חונכו להאמין כי הן מסוגלות לדאוג לעצמן.

לא אחת חשות נשים פחד להיות מצליחניות או להרוויח יותר מבן זוגן משום שאינן מאמינות כי הן ראויות לחוש תחושה טובה או להיות מצליחות. הן חשות כי אינן ראויות לדרוש מהסביבה, לקחת לעצמן זמן חופשי עבור עצמן ומסגלות תחושות בושה ואשמה המלוות אותן מילדותן בה למדו לחשוב ולהתנהג בדרך מסוימת- "נשית" על פי כל החוקים, התקנות והתסכולים שנלווים לעצם ההוויה הזו.

אם תמיד נשים עצמנו במקום השני, קשה יהיה לנו להרגיש ראויות, אם גידלו אותנו בתחושות אשמה תוך מניפולציות, נרגיש תמיד שאיננו מספיק טובות. אם גידלו אותנו להאמין שהחיים קשים ומפחידים, לא נדע כיצד להרגע ולהשתחרר ולהניח לחיים לדאוג לנו. אם נקבל עלינו את האמונות השליליות של החברה אזי הציפיות הללו יתגשמו
בקשר אלינו ונחווה חוויות שליליות רבות.ההכרה הפנימית בערך עצמי והכבוד העצמי הם הדברים החשובים ביותר שאישה יכולה לרכוש ולפתח. כאשר ההכרה של כל אישה בערכה העצמי חזקה לא תיכנע למצבים של נחיתות והתעללות. נשים נכנעות לשליטה מצד אחרים רק משום שהן משלימות עם העובדה שאין בהן תועלת או שהן חסרות ערך ויכולת לעמוד על שלהן ולדאוג לעצמן. האמונה של נשים כי אינן בעלות ערך מציבה אותן בפני מצבים של וויתור על עצמן, על עולמן הפנימי ועל הדרך בה היו רוצות לחיות את חייהן.

מה שרבות מאיתנו עושות הוא לדבוק ולחיות את העבר. חייהן העכשוויים של רבות מאיתנו מבוססים על מה שייצרו עקב מחשבות ואמונות בעבר. לכן אם קיים דבר מה בחיינו השוטפים שאיננו מרוצות ממנו, יש לנו האפשרות ליצור מחדש את ההתנסויות העתידיות שלנו על ידי לקיחת צעדים לשינוי מחשבתנו. שינוי כזה אולי לא יביא תוצאות חיוביות מידיות אך יש בו את הכוח לגלות עבורנו את הכוחות הטמונים בנו ליצור עבורנו עתיד אחר שיענה יותר על מאוויי נפשנו.

כל התשובות לכל השאלות שאי פעם שאלה כל אחת ואחת את עצמה, נמצאות בתוכה. על כל אחת להקדיש את הזמן הדרוש לה על מנת להתחבר לתשובות אלה. החכמה הפנימית של כל אחת היא הקשר הישיר הטוב ביותר שיש לה עם החיים איתם היתה רוצה לחיות. בכל אחת ואחת יש את הכוח לחקור עומקים חדשים בתוכה ולהחליט החלטות חדשות בקשר לדרך בה היתה רוצה לחיות את חייה.

כאשר נשים תלמדנה לאהוב ולקבל את עצמן, כאשר הערכה וכבוד עצמי יתפסו את מקומן של הבושה והאשמה בחיי נשים אזי תתחיל כל אחת לאפשר לחיים להביא אליה את כל הטוב שבהם.
 
 
 
 

תהליך העצמה אישית                סדנאות לנשים

nashim.sadnaot@gmail.com עטרת סנפיר תואר שני, לימודי נשים בשילוב אומנויות טל. 052-2619266 אימייל